TreeDent Official
Nije svaka točkica karijes
Updated: Jul 8
Karijes je dugo znana bolest koja zahvaća i uništava zube. Zubi bivaju oslabljeni uništenim tkivom i postepeno gube svoj značaj, a to je žvakanje hrane i naravno, lijep osmijeh. Sigurno ste nekad pogledali svoje zube u kupaonskom ogledalu i vidjeli svakakve crne točkice i mrljice, pukotine na prijelazu plombe i zuba i slično.
Na pravom ste mjestu ako želite saznati kako sami otprilike prepoznati karijes i na vrijeme se javiti svome stomatologu!
U ovom članku naučite s nama:
ŠTO JE KARIJES?
![]() | Karijes bi se mogao opisati kao otapanje minerala na zubu pod utjecajem bakterija koje se neprestano nalaze na našim zubima. Hrana koja zaostane na zubima biva metabolizirana i pretvorena u kiseline koje onda otapaju zube. Proces je dugotrajan i potrebno je da se postupak stvaranja kiselina i otapanja nekoliko puta ponovi prije nego što nastane ,,rupica''. |
KAKO IZGLEDA KARIJES?
Zub je kompleksni mali organ koji ima svoje krvne žile i živce unutar tzv.zubne pulpe.
Ona je odgovorna za osjećaj boli ukoliko karijes postane predubok i dopre do živčanih završetaka.
Istovremeno, zubna je pulpa sposobna taložiti minerale s unutarnje strane prema van i tako reparirati neke od karijesnih lezija koje nastanu.
Ukoliko je karijesna lezija prevelika, aktivnost bakterija preintenzivna ili je prokrvljenost zuba pak preslaba, karijes će prodrijeti do pulpe i popravak zuba će biti neizbježan.
S druge strane, ako nastanak karijesa ide laganim intenzitetom, moguće je da zub površinski zacijeli i stvori ožiljak.
![]() | ![]() |
Upravo ti ožiljci, crne su točkice koje je zub uspio zaustaviti na vrijeme. Aktivan i agresivan karijes prosijava ispod crne točkice, sivom sjenom i na oko je vidljivo da se ispod bijele cakline nalazi nešto pokvareno i mekano.
![]() | ![]() |
ŠTO SU PIGMENTACIJSKE MRLJE?
Osim karijesa, na zubima se mogu naći i pigmentacijske mrlje, odnosno talozi pigmenata iz hrane i pića koje zaostaju na neravninama zubne cakline ili u mikroprostorima između zuba i zubne plombe. One nisu opasne, ali treba ih redovito kontrolirati da se karijes ne bi zavukao ispod plombe.


ORALNA HIGIJENA – PREVENCIJA
Oralna higijena najbolja je prevencija karijesa, ali i brojnih drugih bolesti usne šupljine. Pravilna oralna higijena uključuje četkanje zubi svaki dan, ujutro i navečer, upotrebu konca za zube i upotrebu interdentalnih četkica. Četkanjem zubi sprječavamo taloženje bakterijskog plaka koji uzrokuje nastanak karijesnih lezija i smanjujemo mogućnost nastanka upale zubnog mesa, a samim time i nastanak parodontnih bolesti. Upute za ispravnu tehniku četkanja zubi pogledajte ovdje.

ZAŠTO SU VAŽNI REDOVITI STOMATOLOŠKI PREGLEDI?
Puno velikih plombi znači i puno neravnina na zubu, više potencijalnih mjesta za nakupljanje pigmenata, ostataka hrane pa tako i nastanka karijesa zbog čega je jako važno barem jednom godišnje ići na kontrole stomatologu.
Kontrola bi obuhvaćala ortopantomografsku snimku kompletne gornje i donje čeljusti gdje bi se na temelju rentgenskog nalaza utvrdilo postojanje karijesa uz intraoralni pregled. U Treedentu ćemo Vam napraviti kompletni pregled i utvrditi imate li i Vi puno velikih plombi ispod kojih se nalazi karijes i jesu li točkice na Vašim zubima razlog za brigu.